Aktualność Porady

Wierzymy, że szybko znajdziemy nową pracę – wynika z badań

Aż 88 proc. Polaków twierdzi, że bez komplikacji znajdzie nową pracę. 68 proc. ocenia, że znajdzie dobre warunki, jak do tej pory. Rekordowo wysoko oceniamy swoje szanse na nowe zatrudnienie. Z czego to wynika?

Optymizm wynika z sytuacji na rynku

Ocena możliwości znalezienia nowej pracy w znacznej części jest kształtowana przez doświadczenia osobiste i znajomych oraz dominujący przekaz medialny. Duży optymizm w ocenie swoich indywidualnych szans na znalezienie pracy jest związany z sytuacją na rynku pracy – duże zapotrzebowanie na pracowników powoduje, że dość powszechnym jest doświadczenie skutecznego podjęcia lub zmiany pracy.


Przeczytaj również: Bezrobocie najniższe od 27 lat


Oferty pracy mniej wymagające?

Faktem jest również obniżenie wymagań przez pracodawców w niektórych branżach – zdarzają się oferty pracy, w których podstawowym wymogiem jest chęć podjęcia pracy za oferowane wynagrodzenie. Pracodawcy są gotowi partycypować w kosztach przygotowania pracownika do wykonywania zadań zawodowych. Największe natężenie fluktuacji na rynku pracy mamy za sobą, szczególnie w branżach które nie podlegają silnym zmianom związanym z sezonowością rynku pracy. Osoby, które z jakiś względów chciały zmienić pracę, zrobiły to, a obecny czas wykorzystują na adaptację w nowym miejscu pracy i wykorzystanie możliwości, które się z tym wiążą.

nowa praca Nowa Sól


Przeczytaj również: W polskich przedsiębiorstwach brakuje wykwalifikowanych pracowników


Wzrost wynagrodzeń motywuje do zmiany pracy

Przeciętne wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw nie rosną regularnie z miesiąca na miesiąc, co również może być sygnałem, że część firm wyczerpała swoje możliwości podwyższania funduszu płac. Wyniki badań wskazują, że oprócz wzrostu wynagrodzenia, ważnym czynnikiem motywującym do zmiany pracy jest, na równi ze wzrostem wynagrodzenia, chęć rozwoju zawodowego. Te wyniki można odczytywać jako sygnał, że oferowane części pracownikom wynagrodzenia są odbierane jako względnie satysfakcjonujące.

Komentarz Moniki Fedorczuk, ekspertki Konfederacji Lewiatan


Przeczytaj również: Wynagrodzenia rosną coraz szybciejTagi
Czytaj więcej