Miasto

Województwo lubuskie – warto tutaj być!

Ziemia lubuska to jeden z najbardziej zielonych regionów naszego kraju, obfitujący w liczne atrakcje turystyczne oraz cykliczne imprezy, cieszące się ogromną popularnością wśród turystów z kraju i zagranicy. Zobacz, dlaczego warto tutaj być.

Dla miłośników historii

Historia regionu sięga X wieku, dlatego każdy pasjonat historii znajdzie tutaj wiele wyjątkowych miejsc i budynków historycznych, m.in. mury obronne w Gorzowie Wielkopolskim, wieżę głodową w Zielonej Górze czy Kościół Św. Krzyża w Żaganiu. Aby przybliżyć dzieje Ziemi Lubuskiej, warto wybrać się do zielonogórskiego Muzeum Wina i Tortur, Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim albo do Muzeum Twierdzy Kostrzyn w Kostrzyniu nad Odrą.

Osoby zainteresowane bardziej współczesną historią, również się nie zawiodą. Pętla Boryszyńska w Boryszynie czy Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Międzyrzeczu to doskonałe miejsca, aby poznać bliżej czasy II wojny światowej w rejonie lubuskim. Wystarczy wspomnieć, że tereny te były jednym ze strategicznych punktów niemieckich, dlatego skrywają rozbudowane, podziemne labirynty korytarzy i bunkrów.

Szlaki turystyczne

Województwo lubuskie to idealne miejsce dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Znajdują się tutaj liczne szlaki piesze i rowerowe, trasy nordic walking, szlaki konne oraz kajakowe. Każdy z nich oferuje wspaniałe, pełne zieleni widoki, prowadząc przez obszerne tereny parków przyrody i parków narodowych pełnych naturalnych i kulturowych krajobrazów. Jeśli lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu, Ziemia Lubuska to miejsce idealne dla Ciebie!

Kabarety i wino

Jednym z najbardziej rozrywkowych miast województwa jest Zielona Góra, znana w kraju jako Polskie Zagłębie Kabaretowe oraz rejon o bogatych tradycjach winiarskich. To tutaj odbywa się coroczne Kabaretobranie, które przyciąga miłośników skeczów i dobrego humoru z całej Polski. To również tutaj każdego roku we wrześniu władanie nad miastem przejmuje Bachus, rozpoczynając tygodniowe Winobranie, stanowiące sztandarową imprezę regionu. Ponadto, od maja do października, każdy mieszkaniec i turysta może bliżej poznać tradycje lubuskich winnic, wybierając się na wycieczkę Szlakiem Wina i Miodu.

Przystanek Woodstock

Najpiękniejszy Festiwal Świata, czyli słynny Przystanek Woodstock, to impreza nieprzerwanie kojarzona z rejonem lubuskim. Początkowo impreza ta miała miejsce w Żarach, a już od kilku lat nieustannie odbywa się w Kostrzyniu nad Odrą. Każdego roku przyciąga ona tysiące miłośników muzyki rockowej z Polski i zagranicy.

Imprezy filmowe

Od kilku lat region lubuski zdobywa coraz poważniejsze miejsce w organizacji imprez filmowych, rozpoznawalnych w kraju oraz za granicą. Najstarszą z nich jest Lubuskie Lato Filmowe, organizowane w Łagowie Lubuskim, w którym najciekawsze obrazy stają do walki o Złote, Srebrne i Brązowe Grono. Impreza połączona jest z warsztatami filmowymi oraz wyświetleniami najlepszych polskich i zagranicznych produkcji. Wszystko w otoczeniu urokliwych widoków, jakie oferuje Łagów – miasto zabytków, jezior i lasów. Młodszą, ale równie popularną imprezą filmową o bardziej regionalnym zasięgu, jest natomiast Quest Europe, festiwal filmowy, odbywający się w Zielonej Górze. Każdego roku miasto odwiedzają słynne osobistości ze świata filmowego, m.in. Jerzy Hoffman, Jerzy Stuhr, Janusz Gajos, Zbigniew Zamachowski, Tomasz Raczek, Ewa Szykulska i wielu innych. Najmłodszym festiwalem filmowym rejonu jest natomiast Solanin Film Festiwal, organizowany w tym roku po raz 9. Nowosolska impreza prężnie się rozwija i każdego roku przyciąga coraz więcej zainteresowanych.


Tagi
Czytaj więcej