Aktualność

Wspólna walka z rakiem. Rusza transgraniczny program!

Lekarze z Polski i Niemiec będą współpracować ze sobą by poprawić wyniki badań onkologicznych. Rusza transgraniczny kliniczny rejestr nowotworów.

Polsko-niemiecki projekt to kontynuacja działań podjętych wspólnie w 2011 roku.

– Nasze transgraniczne położenie daje nam tę wyjątkową szansę wymiany doświadczeń, chcemy korzystać z nowoczesnych rozwiązań stosowanych w leczeniu raka w Niemczech. Analityczne podejście wyeliminuje błędy, bo chociaż procedury i schematy leczenia są podobne, to niestety po naszej stronie wyniki wciąż mamy gorsze. Chcemy i musimy to zmienić! – tłumaczy marszałek Elżbieta Anna Polak na oficjalnej stronie województwa.

Co obejmuje transgraniczny program? Lekarze po obu stronach granicy zaczną od ujednolicenia dokumentów, by posługiwać się takimi samymi parametrami dotyczącymi diagnozy, zmianom u pacjenta czy postępom w leczeniu. Lekarze skupią się na chorobach nowotworu płuc, prostaty, piersi i jelita grubego. Wspólne konsultacje będą odbywały się poprzez wideokonferencję.

Grupa docelowa projektu to mieszkańcy woj. lubuskiego a także powiatów Oder-Spree i Märkisch-Oderland w Niemczech. „Opracowanie i wprowadzenie transgranicznego trybu współpracy dla zapewnienia wysokiej wyleczalności chorób nowotworowych” potrwa do 2019. Będzie kosztować ponad 1 mln euro.


Tagi
Czytaj więcej