Aktualność Miasto

Wycieczka do Parku Książęcego w Zatoniu

Szukasz planów na weekend? Odkrywaj naszą piękną okolicę! Prawie 20 kilometrów od Nowej Soli znajduje się przepiękny park w Zatoniu. Dlaczego warto go odwiedzić?

Perełka po rewitalizacji

Park w Zatoniu był popularny wśród okolicznych mieszkańców jeszcze przed remontem. Spacerowiczów przyciągały przede wszystkim ruiny dawnego pałacu książęcego i czarująca, dzika przyroda. Właśnie tutaj znajduje się jedno z największych siedlisk czosnku niedzwiedziego w okolicy.

Rewitalizacja obiektu parkowego rozpoczęła się trzy lata temu i kosztowała łącznie ponad 22 miliony złotych. Pierwszym etapem remontu było odnowienie ruin pałacu, które zostały spalone w 1945 roku. Wieczorową porą ruiny są oświetlone – latem odbywały się tam liczne koncerty i wystawy.


Przeczytaj również: Lubuskie Trójmiasto powraca!


Kim była księżna Dorota?

Przypałacowy park jest jednym z najbardziej interesujących przykładów architekrury parkowej w zachodniej Polsce. Autorem projektu był Peter Lenne, znany architekt krajobrazu z Berlina, który stworzył swoje dzieło na zlecenie księżnej Doroty Talleyrand-Perigord.

Dorota Talleyrand-Perigord była księżniczką kurlandzką i księżną żagańską. Na zachodzie nazywana była księżną Dino. Prywatnie była partnerką Karola Maurycego Talleyranda, francuskiego ministra spraw zagranicznych. Po jego śmierci, księżna Dino przeprowadziła się do dzisiejszego województwa lubuskiego. W Zatoniu pojawiła się w 1840 roku i zleciła przebudowę pałacu wybudowanego w 1685 roku.

Park księżnej Dino

Park Książęcy w Zatoniu liczy aż 52 hektary! W ramach rewitalizacji odnowiono 30 hektarów parku, resztę pozostawiając dzikiej przyrodzie. Odtworzono dawny układ ścieżek, pogłębiono stawy przy pałacu, wyremontowano grotę oraz postawiono piękną altanę. Dodatkowo przy pałacu pojawiły się fontanny oraz rzeźby, a także zrekonstruowano rzymski sarkofag.

Park przeszedł niezwykłą metamorfozę i zdecydowanie warto go zobaczyć!


Przeczytaj również: Co polecasz w Nowej Soli?


Kawiarniana rozkosz

Po spacerze alejkami Parku Książęcego warto wstąpić do przypałacowej kawiarni! Oprócz standardowej kawiarnianej oferty, na miejscu dostępne są też desery, które nawiązują do historii pałacu. Odnaleziono deserowe przepisy kucharzy księżnej Doroty. W menu znajdziemy między innymi czekoladową kulę Talleyranda z owocowym nadzieniem.

Źródło okładki: Facebook / Park Książęcy Zatonie


Tagi
Czytaj więcej