Porady

Wymarzona praca. Od czego zacząć poszukiwania?

Poszukujesz swojej pierwszej pracy? A może myślisz nad zmianą? Zobacz, od czego zacząć poszukiwania oferty na wymarzonym stanowisku.

Na dobry początek

Satysfakcja z pracy w głównej mierze bierze się z możliwości doskonalenia naszych mocnych stron. Z tego powodu warto zacząć od zdefiniowania swoich zalet i predyspozycji. Zastanów się, jakim typem pracownika jesteś, w jakich sytuacjach Twoi współpracownicy proszą Ciebie o pomoc. Pomyśl, które zadania są dla Ciebie łatwe i przyjemne. Przygotuj listę zleceń, które otrzymałeś i których wykonywanie dawało Ci satysfakcję. Dodatkowo, przydatnym narzędziem do odkrywania swoich mocnych stron może być test talentów Gallupa lub Talent Reflect.

Na tym etapie warto też zastanowić się, jakimi ludźmi chcesz się otaczać w swojej przyszłej pracy. Pomyśl, czy wolisz kontakt bezpośredni, pracę hybrydową, czy w pełni zdalną. Przeanalizuj, czy bardziej cenisz sobie swobodę i luz, czy ważniejsza jest dla Ciebie rywalizacja i ambitna, zdeterminowana społeczność.

Istotne będzie także budowanie sieci kontaktów. Bierz udział w wydarzeniach powiązanych z Twoją wymarzoną branżą. Doszkalaj się i aktywnie uczestnicz w spotkaniach, na których mogą pojawić się Twoi potencjalni pracodawcy. Nawiązuj kontakty i daj znać w rozmowie, że jesteś otwarty na nowe możliwości.


Przeczytaj również: Jakich umiejętności szukają pracodawcy?


Aplikuj do wymarzonej pracy

Jeśli znalazłeś już swoją wymarzoną ofertę, warto przygotować się do rekrutacji. Zwróć uwagę, jakie kompetencje wymagane są na wybrane stanowisko. Przejrzyj je, zastanów się, które już posiadasz, a które potrzebujesz nabyć. Nie przejmuj się, jeśli nie pasujesz idealnie do profilu kandydata na dane stanowisko. Skoncentruj się na swoim rozwoju osobistym i spróbuj zdobyć doświadczenie w konkretnym obszarze.

Zadbaj o swój wizerunek. Stwórz profesjonalne CV. Dodatkowo, załóż konto na platformie LinkedIn. Warto pojawić się w tej przestrzeni, opisać swoje doświadczenie, osiągnięcia i wpisać wszystkie istotne informacji. Za pomocą tej aplikacji możesz również odezwać się do potencjalnych współpracowników, czy do samego pracodawcy. Zaletą LinkedIna jest również możliwość publikacji postów, za pomocą których pokażesz swoją aktywność oraz zaangażowanie.


Przeczytaj również: Skuteczne CV – jak je napisać?


Przygotuj się sumiennie do rozmowy rekrutacyjnej. Zainteresuj się historią, ideą oraz głównymi założeniami firmy, do której aplikujesz. Zastanów się, jak odpowiesz na najbardziej podstawowe i popularne pytania zadawane podczas rozmów kwalifikacyjnych. Dzięki temu, obniżysz swój poziom stresu i podniesiesz swoje szanse w rekrutacji.


Przeczytaj również: Rozmowa o pracę – czego lepiej unikać? Najczęściej popełniane błędy


Szukasz wymarzonej pracy w Nowej Soli? Nowa Praca to inicjatywa zrzeszająca firmy: Alumetal, Jost, Mazel, Nord i Nowavent. Zobacz aktualne oferty pracy.


Tagi
Czytaj więcej