Aktualność

Wypalenie zawodowe od 2022 roku podstawą do L4.

Od 2022 roku wypalenie zawodowe uznawane będzie nie za syndrom, lecz za chorobę zawodową. Oznacza to, że lekarz będzie mógł wysłać nas na zwolnienie, jeśli tylko zdiagnozuje u nas tę przypadłość.

Wypalenie zawodowe – przyczyny i objawy

Wypalenie zawodowe najczęściej spowodowane jest silnym napięciem i stresem w miejscu pracy. Nadmiar obowiązków, poczucie odpowiedzialności i presja czasu sprawiają, że tracimy satysfakcję z wykonywanego zajęcia. Zmienia się także nasze nastawienie do miejsca pracy i zadań – stajemy się obojętni, przestajemy lubić to, czym się zajmujemy.

Czym różni się wypalenie zawodowe od zwykłego zmęczenia? Zmęczenie zwykle mija po kilku dniach odpoczynku i relaksu. Przy wypaleniu zawodowym negatywne emocje przybierają na sile i po apatii czy poczuciu winy pojawia się złość i nerwowa atmosfera. Następuje także obniżenie jakości pracy i brak chęci na rozwój. Według badania Kronos Incorporated i Future Workplace, na rozwój choroby wpływają czynniki takie jak:

  • nieadekwatne wynagrodzenie,
  • przeciążenie pracą,
  • nadgodziny,
  • złe zarządzanie w firmie,
  • brak identyfikacji z wartościami i strategią firmy,
  • niska kultura pracy.

Więcej o wypaleniu zawodowym przeczytasz w artykule Wypalenie zawodowe – jak sobie z nim poradzić?


Wypalenie zawodowe to choroba

Jako pierwszy, wypalenie zawodowe sklasyfikował psycholog Herbert Freudenberger w 1974 roku. Do tej pory było one uznawane za syndrom zdrowotny znacząco wpływający na stan zdrowia. W 2019 roku Światowa Organizacja Zdrowia uznała wypalenie zawodowe za chorobę i od 1 stycznia 2022 roku będzie ono widniało w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych.

Wpisanie wypalenia zawodowego na listę chorób WHO oznacza, że od 1 stycznia 2022 roku zdiagnozowani pracownicy będą mogli otrzymać zwolnienie lekarskie.

Według Ogólnopolskiego Badania Satysfakcji z Pracy (czerwiec 2020) przygotowanego przez Leanpassion, tylko 30% Polaków odczuwa satysfakcję z wykonywanej pracy. Raport Gumtree zrealizowany z Randstad Polska wykazał, że 31% pracowników umysłowych w Polsce uważa, że dotyka ich wypalenie zawodowe. Wskaźnik ten jest najwyższy w grupie osób z minimum pięcioletnim stażem pracy (41%).


Tagi
Czytaj więcej