Porady

Wypalenie zawodowe – jak sobie z nim poradzić?

Zdarza się, że niektórych z nas spotyka wypalenie zawodowe. Czym się objawia i jak sobie z nim poradzić?

Wypalenie zawodowe – czym jest?

Wypalenie zawodowe to syndrom, który najczęściej powodowany jest stresem i silnym napięciem. Gromadzące się obowiązki i zbyt duże poczucie odpowiedzialności mogą być naprawdę przytłaczające i sprawiać, że przestajemy lubić swoją pracę. Jeśli Twoja praca nie daje Ci satysfakcji i masz do niej raczej obojętny stosunek, być może doświadczasz właśnie wypalenia zawodowego. Szybkie odczytanie sygnałów pozwoli Ci na opanowanie sytuacji i odzyskanie równowagi zawodowej. Ważne jest, żeby nie doprowadzić się do etapu, w którym negatywne emocje zaczną przybierać na sile, zamiast słabnąć.


Przeczytaj również: Staż z urzędu pracy – co musisz wiedzieć?


Zmęczenie i znudzenie

Oczywiście chwile znudzenia pracą i zniechęcenia przytrafiają się każdemu. Jednak po odpoczynku i odpowiednim relaksie, wracamy z nową energią i pomysłami. Co zrobić w sytuacji, gdy uczucie zmęczenia pracą nie odchodzi, a dołączają do niego poczucie winy, bezradność, apatia i złość? To ciężki moment nie tylko dla osoby wypalonej, ale także dla jej współpracowników i klientów. Jako pracownik stajemy się obojętni i prawdopodobnie żywimy przekonanie, że otoczenie w którym spędzamy czas, źle na nas wpływa. To wszystko prowadzi do obniżenia jakości pracy, braku satysfakcji i chęci na rozwój. Jak poradzić sobie z poczuciem klęski i wiary we własne możliwości?

Jak wyjść z wypalenia zawodowego?

  • Weź urlop

Odpoczynek to jeden z możliwych leków na wypalenie zawodowe. Przede wszystkim, masz możliwość spojrzeć na wszystko z boku i nabrać dystansu do swoich obowiązków. Wyciszenie i poświęcanie czasu tylko na przyjemności na pewno dobrze robi. Kilka wolnych dni nie rozwiąże jednak całego problemu, ważne są też inne czynniki.

  • Wsparcie od najbliższych

Łatwiej radzić sobie ze stresem i napięciem, gdy mamy na kim polegać. Wsparcie i życzliwość najbliższej rodziny oraz przyjaciół to kluczowy element w wychodzeniu z wypalenia zawodowego. Dobrze też dbać o relacje ze współpracownikami – dzięki temu, środowisko w pracy będzie bardziej przyjazne, niż nam się wydaje.


Przeczytaj również: Zainteresowania w CV – czy naprawdę interesują pracodawcę?


  • Terapia

Jeśli nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym, konieczna będzie pomoc specjalisty. Psycholog z doświadczeniem pomoże Ci poznać techniki minimalizujące napięcie, a także popracuje z Tobą nad poczuciem własnej wartości.

Potrzeba czasu

Najważniejsze, by pamiętać o cierpliwości. Wypaleniu zawodowemu łatwiej zapobiegać, niż je leczyć. Taka walka ze znudzeniem i zobojętnieniem w stosunku do obowiązków zawodowych może być trudna i długotrwała. Warto robić wszystko, by nie dopuścić do takiej sytuacji. Jeśli zdajesz sobie sprawę ze swojej niskiej odporności na stres, wybierz zawód który pozwoli Ci pracować według Twojego stylu bycia. Pamiętaj też, żeby dokładnie układać swoje priorytety i zachowywać równowagę między życiem zawodowym oraz osobistym.


Tagi
Czytaj więcej