Aktualność Miasto Wydarzenia

Wystawa murali na Placu Wyzwolenia

W najbliższy piątek na Placu Wyzwolenia zostanie otwarta wystawa, której tematem będą nowosolskie murale. Czy ten rodzaj street artu jest dobrze spostrzegany w mieście?

Mural częścią miasta

Murale od wielu lat są stałym elementem życia Nowej Soli. Można je podziwiać na kamienicy przy ul. Wrocławskiej, przy zbiegu ulicy Zjednoczenia i Wrocławskiej oraz na Placu Wyzwolenia. Prezentują różną formę i styl, ale przede wszystkim przedstawiają tematykę stricte związaną z miastem.

Dla jednych taki rodzaj street artu jest sztuką, dla innych po prostu zwykłymi, niepotrzebnymi bazgrołami. Kiedyś natomiast były formą reklamy na elewacjach budynków instytucji i od lat wpisywały się w architekturę i styl życia miasta i miasteczek w całej Polsce, podobnie jak neony, który również powracają do łask.


Przeczytaj również: Ulica Fredry w Nowej Soli zostanie przebudowana


Wystawa o nowosolskich muralach

O roli murali i tego rodzaju sztuki ulicznej w Nowej Soli opowie nowa wystawa na Placu Wyzwolenia, która zaprezentuje przykładowe projekty na wybranych ścianach budynków w mieście. Otwarcie wystawy zaplanowane jest na piątek o godz. 11:00. Wśród gości zobaczymy p. Teresę Latuszewską-Syrda, prezesa Łódzkiej Fundacji Urban Forms oraz autorów 14 grafik muralistycznych: Tadeusza Szechowskiego, Jacka Milewskiego, Marka Grzelka i Jakuba Orlińskiego.

Podczas wystawy graficy oraz goście będą zastanawiać się czy murale rzeczywiście pasują do Nowej Soli, czy taka forma sztuki zyskuje akceptację mieszkańców, przykrywając często mało estetyczne ściany budynków oraz czy są miejsca i przestrzenie w mieście, które warto w ten sposób aranżować.

Źródło: fb.com/nowasol.pl


Przeczytaj również: Dzień Spotkania z Zawodem w ZSP nr 4 w Nowej Soli


 


Tagi
Czytaj więcej

Napisz komentarz

Szukasz pracy? Pozwól nam znaleźć ją dla Ciebie!

Prześlij nam swoje CV, a my wyselekcjonujemy dla Ciebie pasujące oferty.

Wybierz plik Nie wybrano pliku

Wysyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, włączając w to mój wizerunek, przez Organizację Pracodawców Ziemi Lubuskiej z siedzibą w Zielonej Górze, ul. Reja 6, 65-076, jako administratora danych osobowych. Udzielam zgody dobrowolnie. Wiem także, że zgodę mogę wycofać w każdym czasie.

Dziękujemy, Twoje zgłoszenie zostało wysłane.