Porady

Zanim przyjmiesz ofertę pracy. Sygnały ostrzegawcze

Kiepska organizacja, niepoważny stosunek do kandydata, niejasna umowa. Coś wzbudziło Twój niepokój? Już podczas tygodnia próbnego cały czar nowej pracy prysł? Porządnie się zastanów, zanim nawiążesz dłuższą współpracę!

Słuszne wątpliwości. Zanim przyjmiesz ofertę pracy

Wszystko wygląda naprawdę zachęcająco, kiedy czytasz ogłoszenie. Bez problemu przechodzisz przez proces rekrutacji, a pierwsza wizyta w biurze przekracza Twoje najśmielsze oczekiwania. Wydaje Ci się, że właśnie złapałeś Pana Boga za nogi, a owocna kariera stoi przed Tobą otworem. Jeśli masz wrażenie, że to zbyt piękne, aby było prawdziwe… lepiej zachowaj ostrożność. Przedstawiamy 4 sygnały, które powinny Cię zaalarmować zanim przyjmiesz ofertę pracy.

Procedura związana z zatrudnieniem trwa wiecznie

Twój przełożony ciągle przekłada datę podpisania umowy? A może wręcz przeciwnie – nalega na natychmiastowe dopełnienie formalności, nawet jeżeli dokumenty nie są dla Ciebie zrozumiałe lub nie miałeś wystarczająco dużo czasu, aby się z nimi zapoznać? Pamiętaj, że pisemne porozumienie tego typu powinno jasno precyzować przede wszystkim formę i wymiar zatrudnienia, zakres obowiązków oraz wysokość wynagrodzenia. Czujesz się niekomfortowo, a wszelkie próby komunikacji kończą się fiaskiem? To znak do szczególnej ostrożności.

Przeczytaj również: Na co uważać szukając pracy w Internecie?

Opis stanowiska jest niejasny

To jeden z pierwszych sygnałów ostrzegawczych! Zanim przyjmiesz ofertę pracy dowiedz się, na czym dokładnie polega Twoje stanowisko: za co będziesz odpowiedzialny, z jakich narzędzi powinieneś korzystać i jakie kompetencje okażą się niezbędne. Postanowiłeś dać szansę ogłoszeniu, które nie zostało napisane w wystarczająco zrozumiały sposób? Upewnij się, że kolejne etapy rekrutacji pomogą Ci ostatecznie rozwiać wątpliwości. W przeciwnym wypadku natomiast zastanów się, czy nie lepiej poszukać bardziej korzystnej alternatywy.

Nie otrzymałem szkolenia

Podczas rozmowy rekrutacyjnej zostałeś wielokrotnie zapewniony, że będziesz mógł liczyć na obecność i pomoc swojego zwierzchnika. Niestety, rzeczywistość brutalnie zweryfikowała te deklaracje, a po pobieżnym, skrótowym wprowadzeniu pozostawiono Cię na pastwę losu. Bez względu na to, jak wiele mamy doświadczenia, przeszkolenie do nowych obowiązków to podstawa. Wszystkie Twoje pytania spotykają się z gniewną reakcją? Bezpośredni przełożony przez większość dnia pozostaje nieuchwytny? Negatywna, zamknięta postawa osób, które miały przekazać Ci podstawowe informacje nie wróży zbyt dobrze dla dalszej współpracy.

Sprawdź także: Jak profesjonalnie odejść z pracy?

Firma nie jest przygotowana na przyjęcie nowego pracownika

Minęło już trochę czasu, od kiedy przestąpiłeś próg firmy, a nadal nie masz własnego stanowiska. Profesjonalny sprzęt, który Ci obiecywano, jest tylko mglistym wspomnieniem, a żeby zamienić słowo z pozostałymi członkami zespołu musisz przejść na drugi koniec biura. Nieprzyjemna, mało profesjonalna atmosfera, przymusowa separacja od nowych współpracowników lub brak organizacji i podstawowych udogodnień to jedne z głównych znaków ostrzegawczych. Okres próbny powoli dobiega końca, a nic nie zapowiada poprawy sytuacji? Zanim przyjmiesz ofertę pracy, poważnie się zastanów, czy spełni Twoje oczekiwania.

Przeczytaj również: Szczepienia w zakładach pracy. Na jakich zasadach?

Chcesz pracować w nowoczesnym przedsiębiorstwie o stabilnej pozycji na rynku, oferującym możliwości rozwoju i awansu? Sprawdź najnowsze >> oferty pracy w Nowej Soli!

Czytaj więcej

Napisz komentarz