Porady

Zarządzanie czasem w pracy. Przydatne wskazówki

Nawet jeśli zostajesz w pracy po godzinach, masz coraz większe zaległości? Jesteś przemęczony, zestresowany i zwyczajnie nie potrafisz wyrobić się na czas? Dobry plan działania to podstawa! Podpowiadamy kilka skutecznych sposobów na zarządzanie czasem w pracy. Sprawdź.

Zarządzanie czasem w pracy – dlaczego czasami nie wychodzi?

Nagromadzony stres i ciągła presja czasu bardzo często sprawiają, że spada nasza efektywność oraz zadowolenie z pracy. Przyczyn słabej wydajności jest jednak znacznie więcej. Niezależnie od tego, czy wykonujesz swoje obowiązki z domu, czy każdego dnia obsługujesz klientów, uczestniczysz w produkcji lub przychodzisz do biura, prędzej czy później zmierzysz się z problemem złego zarządzania czasem w pracy. Co zrobić, aby to zmienić? Zanim zaczniesz szukać najlepszych sposobów na zwiększenie produktywności, spróbuj dokonać krótkiej samooceny. Pamiętaj, że najwięcej czasu tracimy przez: próbę robienia wielu rzeczy na raz, brak odpowiedniego harmonogramu dnia, niepotrzebne telefony i wiadomości, a także korzystanie z portali społecznościowych.

Jak więc organizować swoją aktywność oraz odpoczynek, aby upewnić się, że wszystkie zadania zostaną wykonane w odpowiednim momencie, a my unikniemy długotrwałego napięcia i niepokoju? Oprócz przydatnych technik zarządzania czasem w pracy konieczne jest również odpowiednie nastawienie. Nie możesz oczekiwać, że osiągniesz sukces praktycznie z dnia na dzień. Najlepiej zacząć od małych, prostych rzeczy, dopóki nie stworzysz strategii, która okaże się naprawdę skuteczna. Pamiętaj też, że każdy czasami ma gorszy dzień. Nawet jeżeli na moment stracisz koncentrację, nie rozpamiętuj swoich błędów. Zamiast tego zastanów się, co możesz zrobić, aby pójść na przód i pracować bardziej efektywnie, znajdując chwilę nie tylko na wykonywanie obowiązków, ale również drobne przyjemności.


Przeczytaj również: Najlepsze sposoby na przepracowanie


Zarządzanie czasem w pracy – od czego zacząć?

  • Poświęć chwilę na przygotowanie. Zazwyczaj wydaje nam się, że doskonale pamiętamy o wszystkich rzeczach, którymi powinniśmy się zająć w ciągu dnia. Niestety, pamięć ludzka jest zawodna, szczególnie jeśli żyjemy w ciągłym stresie. Żeby pracować bardziej produktywnie, najlepiej stworzyć dobry plan działania. Nigdy nie potrafiłeś trzymać się szczegółowych rozpisek i harmonogramów? Oczywiście nie musisz planować swojej pracy co do minuty. Wystarczy, że wypiszesz na kartce, w kalendarzu lub ulubionej aplikacji wszystkie zadania, z którymi będziesz musiał się zmierzyć w przyszłym tygodniu, a następnie ustawisz je w odpowiedniej kolejności. Dzięki temu każdego ranka nie będziesz tracić czasu na myślenie, czym powinieneś zająć się najpierw, a praca stanie się bardziej usystematyzowana.
  • Nie bój się robić przerw. Kiedy masz naprawdę wiele obowiązków, unikanie przerw może być kuszące. Chociaż czasami takie nastawienie przynosi zdumiewające efekty, bardzo szybko będzie prowadzić do zmęczenia, wypalenia, spadku energii i motywacji. Właśnie dlatego lepiej przygotuj swój harmonogram pracy z głową. Uwzględnij kilka krótkich chwil dla siebie, podczas których będziesz mógł nabrać sił i oczyścić umysł.
  • Nie próbuj być wielozadaniowy. Właśnie zacząłeś szukać informacji do swojego następnego projektu, chociaż nadal nie skończyłeś poprzedniego, a jednocześnie próbujesz odpisać na służbowego e-maila lub zamienić kilka słów ze współpracownikiem? Kiedy większość naszych obowiązków wydaje się bardzo ważna i próbujemy skończyć je jak najszybciej, do pracy zaczyna wkradać się chaos. Pamiętaj, aby mierzyć siły na zamiary. Nie zaczynaj więcej zadań, niż możesz ukończyć i zdecyduj, które z nich możesz odłożyć na koniec dnia lub nawet kolejny tydzień. W ten sposób nie stracisz koncentracji, będziesz o wiele bardziej wydajny i osiągniesz rezultaty o powtarzalnej, wysokiej jakości.

Przeczytaj również: Złe nawyki w pracy – jak je pokonać?Tagi
Czytaj więcej