
Porady
Złe nawyki w pracy – jak je pokonać?
Uczucie zmęczenia pracą nie odchodzi? Ostatnio trudno Ci się skoncentrować, a coraz gorsze wyniki wpływają na cały zespół? Winę mogą ponosić właśnie złe nawyki w pracy. Sprawdź, które z nich dotyczą Ciebie i jak można z nimi walczyć.
Złe nawyki w pracy
Czasami nawet ich nie dostrzegamy, innym razem potrafią dosłownie doprowadzić nas do szału. Złe nawyki w pracy skutecznie utrudniają życie nie tylko nam, ale również osobom z naszego otoczenia. Właśnie dlatego warto sprawdzić, jak sobie z nimi radzić. Podpowiadamy, jak zwalczyć cztery najbardziej popularne i szkodliwe przyzwyczajenia.
-
Łatwo się rozpraszasz
Właśnie miałeś zacząć pracę, ale chcesz jeszcze krótko pomówić ze współpracownikami. Często robisz przerwy na kawę, sprawdzasz pocztę i po raz kolejny zapomniałeś wyciszyć powiadomienia w telefonie. Chociaż brzmią niewinnie, tego rodzaju nawyki pochłaniają bardzo dużo czasu i koncentracji. Jak sobie z nimi poradzić? Przede wszystkim przygotuj środowisko pozbawione rozpraszaczy. Wyloguj się z mediów społecznościowych i zadbaj, aby na biurku pozostały tylko przedmioty niezbędne do pracy. Ustal też stały harmonogram dnia, który będzie uwzględniać krótkie chwile na odpoczynek. Z czasem trzymanie się ustalonego trybu pracy powinno być coraz łatwiejsze. Musisz pilnie pomóc komuś z zespołu? Pojawiło się nowe, nieoczekiwane zadanie? Postaraj się powrócić do starego projektu tak szybko, jak to możliwe.
Przeczytaj również: Wypalenie zawodowe – jak sobie z nim poradzić?
-
Odkładasz rzeczy na później
Terminy, które zbliżają się wielkimi krokami, nieustanny stres i praca znacznie poniżej Twoich możliwości. Odkładanie rzeczy na później to prawdziwa zmora. Jego źródłem są natomiast bardzo często… błędne założenia. Może wydawać Ci się na przykład, że jeśli najpierw zajmiesz się przyjemniejszym lub znacznie prostszym projektem, szybciej posuniesz się na przód. Tymczasem w konsekwencji zwyczajnie nie wystarczy Ci czasu, aby zająć się bardziej palącymi kwestiami.
Jak rozprawić się z tym nawykiem raz na zawsze? Przede wszystkim naucz się lepiej organizować swój czas. Na rynku istnieje wiele pomocnych narzędzi i aplikacji. Są bardzo proste w obsłudze i mogą skutecznie pomóc Ci skupić się na priorytetach. Jesteś tradycjonalistą? Możesz zacząć prowadzić dziennik. Zapisuj w nim wszystkie zadania do wykonania i ustaw je w kolejności, w której mają zostać zrealizowane. Pamiętaj, aby uwzględnić sam proces przygotowania oraz czas na wprowadzenie poprawek!
Przeczytaj również: Jak stworzyć dobrą listę zadań i zrealizować wyznaczone cele?
-
Prowadzisz niezdrowy tryb życia
Nie ma nic gorszego, niż zmęczony, niewyspany pracownik, któremu wiecznie brakuje energii. Złe nawyki w pracy zaczynają się wyjątkowo niewinnie, ale bardzo szybko wchodzą nam w krew. Kubek kawy zastępuje Ci pełnowartościowy posiłek? Śpisz średnio pięć lub sześć godzin na dobę i mało się ruszasz, a czas spędzony na świeżym powietrzu stopniowo odchodzi w zapomnienie? Jeśli chcesz mieć wystarczająco dużo siły, aby sprostać wyzwaniom dnia codziennego, spróbuj lepiej zadbać o siebie. Nie pomijaj posiłków, kładź się spać o stałej porze, postaw na aktywny odpoczynek i… każdego dnia znajdź chwilę tylko dla siebie, która pomoże Ci naładować baterie.
-
Przestałeś prosić o pomoc
Bierzesz na siebie zbyt wiele? Próbujesz na własną rękę znaleźć rozwiązanie problemu, które innym najprawdopodobniej wydaje się oczywiste? To popularna pułapka, zwłaszcza jeśli dopiero przyzwyczajamy się do swoich obowiązków. Chociaż samodzielność potrafi być zaletą, na dłuższą metę może sprowadzić na Ciebie spore kłopoty. Jeśli natomiast w odpowiednim momencie poprosisz o pomoc lub drugą opinię, nauczysz się patrzeć na różne rzeczy z innej perspektywy, staniesz się bardziej efektywny i zyskasz nowe, przydatne umiejętności.
Zauważyłeś, że ten zły nawyk w pracy dotyczy właśnie Ciebie? Potraktuj to jak wyzwanie! Następnym razem, kiedy będziesz miał kłopoty lub złapiesz zbyt wiele srok za ogon, skup się na technikach udanej współpracy. Jak one wyglądają? Zobacz nasz przepis na sukces w dziedzinie pracy zespołowej >>