
Aktualność
Zmieniamy stanowiska lub pracodawców. Co jest przyczyną?
Instytut Badawczy Randstad wydał właśnie 49. Monitor Rynku Pracy, w którym analizuje zmiany zachodzące wśród polskich pracowników. Kiedy i dlaczego zmieniają pracę?
Monitor Rynku Pracy
Monitor Rynku Pracy publikowany przez Instytut Badawczy Randstad to projekt badawczy, którego celem jest pokazanie rynku pracy z perspektywy pracowników oraz ich nastawienia do rozwoju kariery i mobilności. Badanie pokazuje się co kwartał i analizuje sytuację, plany i oczekiwania polskich pracowników. W raporcie grupą respondentów są osoby pracujące minimum 24 godziny tygodniowo, zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umów cywilnoprawnych oraz osoby samozatrudnione. Badana grupa wiekowa to 18-64 lata.
Rotacja na rynku pracy. Kto zmieniał pracę?
Sytuacja na rynku pracy od wybuchu pandemii w 2020 roku jest cały czas niepewna. Kryzys gospodarczy i wzrastająca inflacja zmuszają pracowników do zastanowienia się nad swoją przyszłością zawodową. Część z nich decyduje się na poszukiwanie lepiej płatnej pracy, dodatkowe zlecenia czy prosi o podwyżkę u obecnego pracodawcy. Według badania przeprowadzonego przez Instytut Randstad, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, 20% pracowników zmieniło pracę. Ten wynik to wzrost w stosunku do poprzedniego kwartału o trzy punkty procentowe. Zmiany pracy podejmują się najczęściej osoby z grupy wiekowej 18-29 lat. Wśród zmieniających miejsce zatrudnienia przeważają osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne (39%) lub na umowę o pracę na czas określony (37%).
Do zmiany pracodawcy najczęściej dochodziło wśród kierowców (41%) oraz inżynierów. Stanowisko u obecnego pracodawcy zmieniali pracownic kadry kierowniczej średniego szczebla.
Przeczytaj również: Czy Polacy są zadowoleni ze swojej pracy?
Rotacja na rynku pracy. Dlaczego zmieniamy pracę?
Odpowiedź na to pytanie nie będzie żadnym zaskoczeniem. Głównym powodem zmiany pracy nie są już możliwości rozwoju (47%) czy przyjemna atmosfera, a wyższe wynagrodzenie (48%). To skutek obaw pracowników. Aż 52% uważa, że nie może liczyć na podwyżkę wynagrodzenia w nadchodzących miesiącach, a 41% obawia się braku szansy na awans. Ruchy na rynku pracy to powód do obaw dla zatrudnionych. Według 49. Monitora Rynku Pracy 30% pracowników obawia się nadmiaru pracy w związku z redukcjami zatrudnienia w firmach.
Rotacja na rynku pracy. Co zmienia inflacja?
Te obawy, chociaż są, zmotywowały do działania wyłącznie 52% pracowników. 48% ankietowanych nadal nie podjęło żadnych decyzji związanych z sytuacją gospodarczą, z czego 39% nie planuje podejmować żadnych kroków. Ci, którzy wzięli sprawy w swoje ręce zamierzają znaleźć dodatkowe zatrudnienie (28%) lub podnieść swoje kwalifikacje (24%). Bardziej zdeterminowani planują wyjazd zagranicę. Dla osób zainteresowanych tą opcją głównym argumentem są lepsze warunki zatrudnienia (63%) oraz stabilna sytuacja ekonomiczna w kraju docelowym (35%). Zagraniczny wyjazd zarobkowy zadeklarowało 25% ankietowanych.
Przeczytaj również: Podwyżki pensji z 2021? Nie wystarczają.
Rotacja na rynku pracy. Jak długo szukamy pracy?
Według badań przeprowadzonych przez Randstad średni czas poszukiwania pracy to 2,4 miesiąca, a więc nieco krótszy niż w poprzednim kwartale roku. Najszybciej pracę znajdowały osoby młode, w przedziale wiekowym 18-29 lat. Zwykle zajmowało im to około 2 miesięcy. Szybciej pracę znajdowały osoby z wykształceniem podstawowym lub zawodowym (ok. 1,8 miesiąca). Zdecydowanie dłużej nowej pracy szukały osoby z wykształceniem wyższym. W ich przypadku trwało to około 2,9 miesiąca.