Porady

Zwolnienie z pracy – jak opowiedzieć o nim podczas rekrutacji?

Rozmowa kwalifikacyjna może być naprawdę stresująca. Szczególnie jeśli nie jesteśmy pewni, w jaki sposób przedstawić okoliczności, które doprowadziły do rozwiązania umowy z poprzednim pracodawcą. Co odpowiedzieć, żeby zachować profesjonalny wizerunek? Dlaczego rekruter może zapytać o powody zwolnienia z pracy? Sprawdź.

Dlaczego rekruterzy pytają o powody zwolnienia?

Przyczyny rozwiązania umowy mogą być różne. Nie zawsze wina leży po stronie pracownika. W niepewnej sytuacji często stawia nas konieczność reorganizacji firmy lub planowana redukcja etatów. Zdarza się jednak, że zwolnienie jest konsekwencją poważnego naruszenia obowiązków, braku dyspozycyjności, utraty niezbędnych uprawnień, mało satysfakcjonujących wyników lub konfliktów z pozostałymi członkami zespołu. Chcesz odnieść sukces w nowej pracy? Jeszcze zanim wyślesz dokumenty aplikacyjne, zastanów się, co doprowadziło do obecnych problemów z zatrudnieniem i czy możesz coś zrobić, aby uniknąć ich w przyszłości. Pamiętaj, że niepowodzenia są częścią życia. Najważniejsze, aby uczyć się na swoich błędach i rozwijać nawet dzięki przykrym doświadczeniom.

Dlaczego rekruterzy mogą o nie zapytać? Ważne są nie tylko okoliczności, w jakich rozstaliśmy się z poprzednim pracodawcą, ale też sposób, w jaki radzimy sobie z przeciwnościami losu. Właśnie dlatego dobrze zachować profesjonalne podejście i starannie przygotować swoją odpowiedź. Jeśli sytuacja tego wymaga, możesz podkreślić, że pokonałeś już wszystkie trudności, które doprowadziły do zwolnienia z pracy. Uważasz, że zostałeś potraktowany niesprawiedliwie? Obwinianie i oskarżanie dawnego przełożonego z całą pewnością nie zrobi pozytywnego wrażenia na rozmówcy. O czym jeszcze warto pamiętać?


Przeczytaj również: Jak poradzić sobie z utratą pracy?


Jak mówić o zwolnieniu z pracy podczas rekrutacji?

Nawet jeśli rozmowa odbywa się w przyjemnej atmosferze, a osoba odpowiedzialna za selekcję kandydatów błyskawicznie zdobyła nasze zaufanie, powinniśmy uważnie dobierać słowa. Niczego dobrego nie przyniesie nadmiernie emocjonalna, szczegółowa relacja. Jak mówić o zwolnieniu z pracy podczas rekrutacji? Najlepiej trzymać się faktów. Krótkie, zrozumiałe wyjaśnienie pomoże nam zbudować wizerunek osoby rzeczowej i kompetentnej. Nie oznacza to jednak, że możemy bagatelizować problem lub ukrywać prawdziwe powody obecnej sytuacji. Pamiętaj, że prawda zawsze w końcu wychodzi na jaw – a kiedy to nastąpi, odbudowanie swojej reputacji może okazać się niemożliwe.

Chcesz przekonać rekrutera, że jesteś odpowiednią osobą na stanowisko, o które się ubiegasz? Zamiast rozwodzić się nad błędami, które popełniłeś w przeszłości, opowiedz o tym, w jaki sposób starasz się uzupełnić swoje kwalifikacje lub jakie wnioski z nich wyciągnąłeś. A jeśli nadal obawiasz się pytania o zwolnienie z pracy podczas rozmowy kwalifikacyjnej, przygotuj i przećwicz swoją odpowiedź jeszcze zanim pojawisz się na spotkaniu. Dzięki temu będziesz w stanie przedstawić rozsądne wyjaśnienie i zachować profesjonalizm.


Sprawdź także: Czy pracodawca może zwolnić za spóźnienia?



Tagi
Czytaj więcej