Porady

Jak mówić o zwolnieniu z pracy na rozmowie rekrutacyjnej?

Zdarzają się sytuacje, w których to pracodawca rozwiązuje umowę o pracę z pracownikiem. Warto liczyć się z tym, że na rozmowie kwalifikacyjnej rekruter zada pytanie o zwolnienie z poprzedniej pracy. Co odpowiadać?

Dlaczego Cię zwolniono?

Zanim zaczniesz szukać nowej pracy, zastanów się dlaczego zostałeś zwolniony z poprzedniego miejsca. Powoli przeanalizuj możliwe powody – może stało się to ze względu na Twoje błędy i zaniedbania? Jeśli tak, wyciągnij z nich wnioski i dopiero wtedy zacznij planować poszukiwania nowego miejsca pracy. Oczywiście zdarza się często, że zwolnienie nie ma nic wspólnego ze źle wykonywaną pracą, a raczej z redukcją etatów czy reorganizacją firmy.


Przeczytaj również: Jak zorganizować poszukiwania pracy?


Rozmowa o pracę w nowym miejscu

Może dojść do sytuacji, w której po przeanalizowaniu Twojego CV, rekruter zapyta o powody rozwiązania umowy o pracę w poprzedniej firmie. Musisz być przygotowany na taką rozmowę. Przede wszystkim mów szczerze, pamiętaj, że kłamstwo ma zawsze krótkie nogi. Bez emocji i nerwów opowiedz o sytuacji i powodach zwolnienia Cię. Pamiętaj, żeby nie oczerniać poprzedniego pracodawcy i nie obwiniać go o to, co się stało. Dlaczego? Takie zachowanie nie zrobi dobrego wrażenia na rekruterze i może go tylko odstraszyć od Twojej osoby.

Jakie plusy może mieć ta sytuacja?

Jeśli pytanie o Twoją poprzednią pracę rzeczywiście padnie na rozmowie kwalifikacyjnej, bądź gotowy. Oprócz opisania faktycznej sytuacji, możesz dodać od siebie coś więcej. Zastanów się co wyniosłeś z tego doświadczenia i jakie wnioski możesz z niego wyciągnąć – opowiedz o tym podczas rekrutacji. Jeśli Twoje zwolnienie nastąpiło z powodu braku odpowiednich kwalifikacji, zapewnij nowego pracodawcę o gotowości do ich uzupełnienia.


Przeczytaj również: Kiedy przysługuje odprawa po zwolnieniu z pracy?


Dlaczego rekruter może o to zapytać?

Zdarza się, że sytuacje zwolnienia wiążą się z konfliktami w poprzednim miejscu pracy. Rekruter chce zapewne zweryfikować jak radzisz sobie z takimi sytuacjami. Dlatego właśnie ważne jest, by dobrze dobrać słowa i profesjonalnie wypowiadać się o poprzednim pracodawcy. Tak przygotowana wypowiedź to znak, że potrafisz sobie radzić w trudnych sytuacjach.


Tagi
Czytaj więcej